Əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaranır
YAP Bərdə rayon təşkilatının sədri
Dövlət başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə fevralın 11-də “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə keçirildi. Cənab İlham Əliyevin diqqət yönəltdiyi əsas məsələlərdən biri, təbii ki, enerji diplomatiyamızın uğurları oldu. Transmilli böyük şirkətlərlə iş təcrübəmizin  böyük üstünlük olduğunu söyləyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki,  Azərbaycan iqtisadiyyatına son 20 il ərzində 350 milyard dollardan çox sərmayə qoyulub. Xarici sərmayələr qorunub. Həm qanunlar tərəfindən, eyni zamanda, gündəlik həyatda da görürük. Həm yerli, həm xarici sərmayələrin qorunması hər bir ölkənin, o cümlədən Azərbaycanın  inkişafını müəyyən edib. 30 ildən çox davam edən bizim neft-qaz layihələrimiz necə imzalanıbsa, bu gün elə də icra edilir. Bu təcrübə əlbəttə ki, rəqəmsal dünyada aparıcı rol oynayan şirkətlərlə münasibətlərdə də özünü göstərməlidir.
O da vurğulandı ki, son illər ərzində aparılan işlər nəticəsində  öz enerji generasiya gücümüzü böyük dərəcədə artıra bilmişik.  Belə ki, son 20 ildə generasiya gücümüz təxminən iki dəfəyə yaxın artıb və bu gün 10 min meqavata bərabərdir. Yeni elektrik stansiyaları,  istər qaz, istər hidro, istər Günəş, külək  bu gün Azərbaycan reallıqlarını müəyyən edib. Hazırda bizim ən azı 2 min meqavat istifadə edilməyən generasiya gücümüz var ki, rəqəmsallaşma, süni intellekt, data mərkəzlərinin yaradılması üçün bu, başlıca şərtdir.
Bu gün Azərbaycan özünü bütün əsas enerji mənbələri ilə tam təmin edir, hətta onları dünya bazarlarına da çıxarır. Gələcəkdə generasiya gücümüz imzalanmış kontraktlar əsasında daha da artacaq. “Ona görə biz bu üstünlükdən səmərəli şəkildə istifadə etməliyik” çağırışını edən Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, ölkə daxilində elektrik enerjisinə artan tələbat nəzərə alınmalıdır. Xüsusilə bizim sənaye inkişafı ilə bağlı böyük planlarımız var. Həm əhali artır, həm sənaye istehsalı xüsusilə qeyri-neft sektorunda artır. Bu ilin yanvar ayında qeyri-neft sənayemiz təqribən 8 faiz artmışdır. Ona görə bizim enerji güclərimiz ölkənin inkişafını dəstəkləməlidir. Xarici tərəfdaşlarla yaşıl enerji kabellərinin çəkilişi ilə bağlı müvafiq sənədlər imzalanıb və elektrik enerjisinin bir qismini ixrac edəcəyik. Ancaq data mərkəzlərinin yaradılması da böyük enerji güclərini tələb edir.
Dünyanın ən böyük maliyyə resurslarını idarə edən qlobal fondlarla sıx əlaqələrimiz var. Azərbaycan Dövlət Neft Fondu uzun illərdir bu təsisatlarla əməkdaşlıq edir və o təsisatlar vasitəsilə Azərbaycanın valyuta ehtiyatlarının bir hissəsi idarə olunur.
Dövlət başçısı İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, bu gün dünyada nadir ölkələrdənik ki, dünyanın aparıcı güc mərkəzləri ilə artıq imzalanmış strateji tərəfdaşlıq formatında çalışırıq. Bu, bizim üstünlüyümüzdür. Bundan istifadə etməmək tamamilə qəbuledilməzdir. ABŞ ilə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası, Avropa İttifaqına üzv 10 ölkə ilə strateji sənədlər və Çin Xalq Respublikası ilə hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq Azərbaycanın çoxşaxəli xarici siyasətinin uğurlarıdır. Bu sənədlər rəqəmsallaşma, data mərkəzləri və süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır.
Rəqəmsal inkişafın prioritetləri sırasında süni intellektin dövlət qurumlarında tətbiqinin qərar qəbuletmə prosesinə təsiri də müzakirə edilən məsələlərdən oldu. İnkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsinə istinadən vurğulandı ki,  süni intellekt agentləri dövlət məmurlarının gündəlik fəaliyyətinə də kömək göstərir. Çünki burada hər hansı bir qərarın düzgün olub-olmaması ilə bağlı süni intellekt təbii ki, yardımçı ola bilər. Ona görə bu sistemə də baxmaq lazımdır və rəhbər orqanlarında təmsil olunan şəxslər süni intellektdən geniş istifadə etməlidirlər.
Kibertəhlükəsizlik məsələsinə də xüsusi diqqət yönəldildi. “Kibertəhlükəsizlik üzrə əsas hədəflər müəyyən edilməlidir” deyən cənab İlham Əliyev bu çağırışı etdi ki, bu sahə də kritik sahələrdən biridir. Biz keçən il çox mütəşəkkil və aqressiv kiberhücuma məruz qalmışıq. Biz onun mənbəyini də bilirik və lazımi tədbirlər də görülmüşdür ki, özümüzü bu ciddi problemlərdən qoruya bilək. Ona görə bu sahəyə ciddi diqqət göstərilməlidir. Bizdə artıq fəaliyyət göstərən Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi var, onun işi daim diqqət mərkəzində olmalıdır.